Ealing Film Festival December 4th and 5th

268 films, 35 countries, 6 continents, ONE festival…
Ealing Film Festival 2021

Tickets for the festival are £7 for each day and concessionary tickets are available for £5

Be there to see the winning announcements Sunday evening, watch this years winning films, meet the filmmakers and maybe even meet some industry professionals from actors to writers, to producers.
See you on the red carpet!
Please contact info@ealingfilmfestival.com if you have any questions.

Watch this space for frequent updates

The event is being held in the Ealing Green Church Community Hall. we sincerely want to thank them for allowing this event in their venue. You can find Google Map directions here. The address is Ealing Green, London W5 5QT. A short walk from Ealing Broadway Station and right on several bus routes.

On the day of your visit , we would like to make a request of you. In the spirit of recycling and a greener planet for all of us, we’d like to ask you to bring your own water bottles . We can refill them for you at no charge and will also have coffee and tea in recycleable paper cups available for £1 . We aim to recycle all that we are bringing in.

DAY ONE – Saturday December 4, 2021

2.30pm – Doors open!

2.45pm – An opening announcement from the former MP, the indefatigable and ebullient Mr Stephen Pound! Stephen has supported us so well he should be an honourary member of staff.

The timings are approximate and subject to change

Saturday 4th December
Doors open 2.30

3pm:  Welcome from our host Andrew Sumner

3.05-4pm: Film Block 1 – The Best Films of 2020
Overall Winner: Ava’s Silence – Seyed Gholamreza Nematpour (Iran)
Comedy: Manifesting a Monster – Heather Darcy, Emma Rasmussen, Natasha Lee (UK)
Homegrown: Waves – Dominik Klimowski (UK)
Student: Black Box – Joseph Kennedy, Finn Greville (UK)
Sci-Fi: Remembrance – Mark Jepson (UK)
Environment: Stay Green – Brian Wallace (USA)

4-5pm: Block 2 – Some Official Selections for 2021
Animation: Chums – Olivia Perkins (USA)
Student: The Time Between Us – Anna Boronea (UK)
Documentary: Teach Me – Anna Cottrill (UK)
Drama: Behind the glass – Pedro de la Llave (Spain)
Student: Breach – Mia El Chaar (UK)
Animation: The Griffgons: In the Bakehouse – Sam Griffiths (UK)
Horror: The Effigy of Mary Seer – Ross Jameson (UK)
Lockdown: Hand Drawn – David James Holloway, Samuel Lawrence (UK)
Horror: Script – Piero Cannata (Italy)
Animation: Origin – Katherine Sisak (USA)
Smartphone: Dead Run – Yannick Rietsch (Germany)

6-7pm: Experimental Films
Andrew Sumner talks to filmmaker, Susan Stein, who is judging this category.
I want to study – Ramtin Kouchaki Hassankiadeh (Iran)
Transparent Dragonfly – Yunzhu Chen (China)
Lucid Dreams – Kostiantyn Mishchenko (United States)
Orion 1925 – Eva M. Ingolfsdottir (Iceland)
Captivity – Mehrnoush Rahmanian (Iran)

7-8pm: Film Block 3 – More ‘Official Selections’
Drama: Exile – Gandongying (China)
Documentary: Cristina Zenata and the Reef Shark Connection – Jason Perryman (UK)
Student: High and Dry – Benedict Goddard (Ireland)
Performance: Lunarcode: Cuttin’ The Cord – Jessica Gillette, Vincenzo Carubia (USA)
Documentary: Made in the Emerald Isle – Caitlin Hurely (UK)
Lockdown: Play On – Brian Wallace (USA)

8.15-9pm Special Feature
Alistair Young & Giorgio Guernier discuss their film
The Ealing Club Suburban Steps to Rockland

9pm-midnight
Join us for live music with acclaimed (and local) blues musician
Geoff Garbo, provided by Ealing Eclectic at The Moon & Maybe in the heart of
Ealing’s film quarter

Sunday 5th December
Doors open 12.30pm

1pm:  Welcome to Awards Day with our host, Andrew Sumner

1.15-2.15pm It all starts with the story
Renowned TV scriptwriter Chris Lang joins us and will take questions from the audience

2.30-3.20pm: Film Block 1 – Contenders for the 2021 awards
Drama: A Dead Sea – Nahd Bashir (Israel)
Sci-Fi: Lifelike – Keith Allot (UK)
Performance: Vitality – Martha Graham – Rakesh Sidana (Canada)
Drama: Missed – Carl Hansen (USA)
Animation: The Curious Case of The Boy Jones – Dennis Mohr, Calvin Campbell (Canada)
Comedy: Candle Cops – Tony Collingwood (UK)

3.30-4.20pm Inside the Film Industry
Ealing Film Festival judges discuss their careers and offer top tips.
What makes a good film? How do you get into the film industry?

4.30-5.30pm: Film Block 2 – More of the best entries from 2021
Student: Siphoned – Maya Wills (UK)
Smartphone: Cola or lemonade? – Anna Lena Höhne (Germany)
Homegrown: Special Delivery – Robert Hackett (UK)
Horror: There’s Something in the Silence – Mike Castro (USA)
Environment: Centenary Film – A D Cooper (UK)
Homegrown: Woman of Your Dreams – Samantha Locock (UK)
Animation: Cloud Boy: An Autistic Journey – Kieran Firth-Bernard (UK)
Comedy: Girl Interrupted – Heather Darcy, Emma Rasmussen, Natasha Velyn Goldup (UK)

5.45-6.45pm: Film Block 3 – More entries for 2021
Drama: Ido – Saman Mustefa (Iraq)
Documentary: Live Your Fairytale – Arsala Qureishi, Jas Sagu (India)
Lockdown: Put Away – A D Cooper (UK)
Lockdown: The Bench – Rawaa Barnes (UK)
Environment: Kimana Tuskers – Jamie Joseph (Kenya)
Comedy: At Home with… Nick Mullins – Paul Longley, James Longley (UK)

7-8pm: Film Block 4 – More contenders for honours
Homegrown: Femme Fatale – Kulvinder Gill (UK)
Horror: MindEaze – Tom Diffenthal, Jacob Welby (UK)
Animation: A New Life Tomorrow – Avy Signofthesharkboy (UK)
Experimental: Day Dreaming – Zixuan Yang, Ge Lu (China)
Student: Come Find Me – Nela Wagman (USA)

8.15-9.15pm: Film Block 5 – More of the best from 2021
Documentary: Finding Tyler – Chris Brannan, Diana Reichenbach (USA)
Drama: The Secret Life of Tom Lightfoot – Ray Jacobs (UK)
Lockdown: Sunshine and Serenity – Esther Smith (UK)
Comedy: Adventure Brothers – Paul Longley, James Longley (UK)
Sci-Fi: Orbital Christmas – Mitsuyasu Sakai (Japan)

9.15-9.45pm – AWARDS announced by Mel Giedroyc

9.45-10pm
The 2021 Festival closes

10pm-midnight
Join us for drinks at The Moon & Maybe in the heart of Ealing’s film quarter